FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co po studiach?
Autor Wiadomość
Miroka 

Zaproszone osoby: 3

45640 Punktów
Wysłany: 2015-06-25, 09:00   

To się zgadza, że zatrzymanie dobrego pracownika kosztuje. Tylko że na takie koszty być może stać duże firmy, ale te najmniejsze to już zdecydowanie nie. W naszym kraju cały system jest tak urządzony, że małe firmy są po prostu duszone nadmiarem obciążeń. Najczęściej te same obowiązki ma pracodawca zatrudniający kilkuset pracowników, co ten który ma jednego pracownika zatrudnionego na pół etatu. Tylko że ten duży może zatrudnić osobę do obsługi owych obowiązków nakładanych przez państwo czy mając duże obroty przeznaczyć część z nich na dodatkowe korzyści dla pracowników, a ten mały już nie, bo po prostu nie ma z czego. Często koszty pracy są niewspółmiernie wysokie w stosunku do tego, co ten jeden pracownik (czy dwóch) jest w stanie wypracować. I to już jest raczej niezależne od pracodawcy.

Poza tym przeważnie praca w małej firmie sama w sobie nie jest atrakcyjna dla młodych ludzi, bo ładniej wygląda w cv doświadczenie na jakimś fachowo brzmiącym stanowisku w uznanej korporacji, niż praca w małej firmie. Z tego też powodu zatrudniają się tylko po to, by się gdzieś załapać, zanim nie znajda lepszej pracy. I tego też właściciel małej firmy nie przeskoczy.

henpol 

290 Punktów
Wysłany: 2015-06-27, 17:04   

nie mogę się zgodzić z stwierdzenie że praca w małych firmach nie są atrakcyjne dla młodych osób. Wszystko zależy a jakiej branży działa dana firma. Jeśli branża jest dynamiczna dająca duże perspektywy to zatrudnienie w małych początkujących firmach jest bardzo atrakcyjne. Wynika to z faktu że dana firma ma bardzo duże szanse w niedalekiej przyszłości stać się dobrze prosperującą średnią lub dużą firmą która będzie potrzebować kierowników, dyrektorów, managerów itp. I tu rodzi się pytanie po kogo sięgnie w pierwszej kolejności. Kogoś kto angażował się w rozwój firmy, poświęcił swój czas, umiejętności i zdolności czy może wybierze kogoś kogo nie zna a tylko przynosi papierek który nie wiadomo czy nie jest podrasowany. Odpowiedz jest oczywista.

Więc dlaczego młodzi pracownicy nie widzą swej szansy w małych firmach? I to znowu przyczyna leży w problemu który poruszałem w innym temacie. Osoby po studiach maja zbyt wygórowana opinie o sobie. Oczywiście nie uważam że trzeba się godzić na pierwszą ofertę jaką się natrafi. Za minimalną krajową sam bym się nie zgodził pracować, ale za kwotę w przedziale 2000-2500 zł netto za 8 godzin pracy dla osoby bez żadnego doświadczenia (z wyższym wykształceniem) jest stawką którą już można zaakceptować.

bialy52 

590 Punktów
Ostrzeżeń:
 1/3/5
Wysłany: 2015-07-01, 18:57   

Oczywiście pewne koszty związane z utrzymaniem dobrego pracownika trzeba ponieść. Tylko pytanie czy mała, specjalistyczna na dodatek prywatna firma ma na to szanse?

Miroka 

45640 Punktów
Wysłany: 2015-07-01, 20:52   

No właśnie problem w tym, że niektóre usługi specjalistyczne nawet trudno nazwać branżą. I często nie ma tu mowy o jakichś perspektywach rozwojowych - to jest raczej działalność niszowa, gdzie jest wąskie grono odbiorców, ale ceny usług są wysokie i klientów nie brakuje, bo prawie nie ma konkurencji.

henpol 

290 Punktów
Wysłany: 2015-07-03, 20:35   

Jeśli firma ma do zaoferowanie tylko jedną usługę specjalistyczne to ma ogromne perspektywy rozwojowe, a jeśli jest jeszcze niska konkurencja na rynku to tym bardziej. Wyobraźmy sobie taką sytuacje: Firma oferuje konkretną usługę bardzo specjalistyczna, na rynku jest niska konkurencje więc cena jest wysoka(skoro cena jest wysoka to i dochody powinny być wysokie więc są środki na inwestycje), firma załapała już kilka zleceń i jest znana tam gdzie powinna być znana. Koło zaczyna się kręcić. Skoro jest małą konkurencja, a zapotrzebowanie duże konkurencja szybko się pojawi. Żeby nie wypaść z rynku trzeba mieć kogoś kto ciągle kontroluje sytuację i szuka nowych zleceń. Jeżeli na tym stanowisku jest osoba kreatywna, zlecenia przyjdą bardzo szybko. Więcej zleceń więc potrzeba większe moce przerobowe, może jakaś nowa brygada. Nowa brygada potrzebuje nowego przełożonego. Więcej zleceń do wykonania oznacza większy obrót, przydała by się może własna księgowa. Firma się rozrasta możne nawet startuje w państwowych przetargach, trzeba wprowadzić normy jakości, to nie jest zajęcie dla jednej osoby. Normy jakości oznaczają konieczność powołania działu kontroli jakości. itd. itd.

Jeśli firma oferuje specjalistyczną usługę, ma dobre kontakty i była jedną z pierwszych firm które daną usługę wprowadzała na rynek to tylko kataklizm może sprawić że nie osiągnie sukcesu.

Trzeba pamiętać jeszcze, że nie można zakończyć rozwoju firmy na jednej usłudze. Najczęściej jedna usługa pociąga za sobą kolejne. Warto rozbudowywać swoją ofertę o usługi pokrewne z główną specjalistyczną usługą.

Sam wywodzę się z takiej firmy więc mam trochę pojecie jak to wygląda od środka. Wystarczyły 4 lata a z firmy 3 osobowej (prezes, wiceprezes i księgowa) staliśmy się jednym z liderów Polskiego Gazownictwa. I właśnie wybiliśmy się na jednej specjalistycznie usłudze. W ciągu 3 lat awansowałem z zwykłego pracownika najniższego stopnia na kierownika działu. (mam nad sobą tylko 3 osoby - dyrektor pionu, wiceprezes i prezes). Kto się może pochwalić takim wynikiem pracując w korporacji?

Miroka 

45640 Punktów
Wysłany: 2015-07-04, 00:01   

Wszystko ładnie, ale to o czym piszesz dotyczy jednak branży znanej ogółowi społeczeństwa. W moim przypadku było zupełnie inaczej. Usługi były ściśle specjalistyczne (to nie to samo co jedna usługa, choć przyznam że akurat na jednej zarabiało się najwięcej), ale było bardzo wąskie grono odbiorców. Choć "wąskim gardłem" akurat nie była ilość odbiorców, a ilość pracowników potrafiących te usługi wykonywać. Tego nie dało się po prostu nauczyć na studiach, bo sama metoda była mojego autorstwa i chcąc kogokolwiek zatrudnić musiałam go najpierw tego nauczyć. I tu był problem - żeby się rozwijać, trzeba było część pracy przerzucić na innych, a ciężko było o ludzi z odpowiednimi umiejętnościami i zdolnościami, którzy chcieliby pracować w małej firmie, nawet za duże pieniądze.

Na początku to było fajne, bo znalazłam sposób na naprawdę dobre zarobki w okresie, gdy o jakimkolwiek zatrudnieniu mogłam co najwyżej sobie pomarzyć. No i była satysfakcja, że coś nowego wymyśliłam, co inni docenili i za co byli skłonni zapłacić. Ale po jakichś 2-3 latach euforii zrozumiałam, że możliwości rozwoju tutaj nie ma. Dokładnie sobie wyliczyłam, ile takich zleceń jestem w stanie "przerobić" w ciągu tygodnia czy miesiąca i ile maksymalnie mogę na tym zarobić. I nie były to kwoty, które wystarczyłyby na inwestycje. A przynajmniej na takie inwestycje, które pozwoliłyby wskoczyć na wyższy poziom. Zresztą sama branża nie była na tyle chłonna, żeby było tam miejsce na średniej wielkości firmę, i nawet największe inwestycje by tu nie pomogły. Pracy było dla max kilku(nastu) osób i to wszystko. I raczej nie było to atrakcyjne dla ludzi z odpowiednimi umiejętnościami - owszem przez jakiś czas różnych ludzi zatrudniałam, ale zwykle po nabraniu odpowiedniego doświadczenia i umiejętności odchodzili do większych firm. Tak więc rozwój nie wypalił. A dla mnie wykonywanie w kółko tej samej pracy, gdy już nic nowego nie trzeba było tam wymyślać, stało się katorgą. Być może kiedyś wrócę do tematu, oferując odbiorcom nie tyle gotowy "produkt", co możliwość zrobienia sobie tego samemu online - jeśli będzie mi się chciało napisać odpowiedni program.

henpol 

290 Punktów
Wysłany: 2015-07-07, 12:50   

Wiadomo nie każdy schemat pasuję do każdej branży, czy jak kto woli profilu działalności. Usługa która pozwoliła wybić się mojej firmie (tej w której pracuje) jest zaliczana do grupy usług specjalistycznych przeznaczonych dla przemysłu, więc też ciężko mówić że jest to usługa ogólnie znana społeczeństwu. Wręcz przeciwnie, społeczeństwo praktycznie nie wie co to znaczy hermetyczne zamknięcie gazu. No ale już taka jest specyfika branży.

Co do pracowników. Mam też takie wrażenie że duże znaczenie ma też rejon w którym działasz. Ja ze swoją brygadą jeżdżę po całej Polsce i bardzo często na miejscu poszukujemy osób które chciały by sobie "dorobić" na umowę zlecenie lub dzieło i są rejony w których łatwo o pracownika, a są rejony gdzie naprawdę trzeba się naszukać. Wydaj mi się ze z osobami na konkretne stanowiska specjalistyczne może być podobnie. Będą takie rejony gdzie pracę się szanuje gdzie jest chęć do rozwijania sowich umiejętności, ale są tez takie rejony gdzie podchodzi się do pracy bardziej na luzie. (a jak nie tu to gdzie indziej)

Tak samo (i jestem świadomy że teraz wkładam kij w mrowisko) uważam, że statystyki bezrobocia w Polsce są mocna przesadzone, ponieważ do jednej pulu wkłada się tych którzy nie umieją znaleźć pracy z tymi którzy nie chcą pracować. Osoby które chcą pracować prędzej czy później pracę znajdą. Może nie będzie to praca wymarzona ale żadna praca nie hańbi.

bialy52 

590 Punktów
Ostrzeżeń:
 1/3/5
Wysłany: 2015-09-17, 21:07   

Moim zdaniem lekka przesada ale może coś w tym jest...

Odpowiedz do tematu